jump to search

O tabáku

Tabák jako rostlina patří do stejné botanické čeledi jako rajčata, brambory, papriky nebo lilek.

Tabák roste ve více než 100 zemích, v zeměpisné šířce mezi 50. rovnoběžkou severní šířky a 40. rovnoběžkou jižní šířky. Nejvíce tabáku se pěstuje v Číně, po níž následují Brazílie, Indie, USA, Zimbabwe a Turecko.

Tabáku se daří v méně úrodné půdě, takže pro farmáře představuje vítanou alternativní plodinu. V mnoha případech jsou výnosy z tabáku vyšší než z jakékoliv jiné plodiny, kterou lze pěstovat malopěstitelským způsobem. Tabák lze také snadno začlenit do ekologického střídání pěstovaných plodin, s příznivými účinky pro plodiny pěstované v dalších letech, např. pro kukuřici.

Druhy tabáku

Tabák Virginia je pojmenován po jednom ze států USA, kde byla tato odrůda poprvé vyšlechtěna. Někdy se mu také říká „světlý tabák“ kvůli jeho žluté až oranžové barvě, kterou získává během sušení horkým vzduchem. Této odrůdě se nejlépe daří v subtropickém podnebí, v oblastech s malým množstvím srážek, jako je např. Georgia (USA), jižní Brazílie nebo Zimbabwe. Klasické anglické značky, jako např. Dunhill, používají převážně tabák Virginia.

Burley v porovnání s tabákem Virginia má světlejší zelenou barvu. Po sušení přirozenou cirkulací vzduchu se zbarvuje dohněda a v listech nezůstávají prakticky žádné cukry, což tomuto tabáku dodává téměř doutníkovou chuť. Tato odrůda vyžaduje těžší půdu a více hnojiva než Virginia. Nejlepší tabáky Burley se pěstují v USA, Střední Americe, Malawi a Ugandě. Kombinací tabáku Burley, Virginia a Oriental vzniká směs American Blend, která se používá ve značkách, jako jsou Lucky Strike nebo Pall Mall.

Tabák Oriental má nejmenší a nejtužší listy a pěstuje se v horkém podnebí na Balkáně, v Turecku a na Blízkém Východě. Tyto klimatické podmínky spolu s hustou sadbou vytvářejí charakteristickou aromatickou chuť, která je ještě zvýrazněna sušením na slunci.

Naše společnost nakupuje tabák od více než 100 tisíc farmářů, s nimiž máme uzavřené smlouvy, a externích dodavatelů z celého světa. Naši dodavatelé pocházejí především z rozvojových zemí a nových ekonomik v Africe, Asii a Latinské Americe. Spolupracujeme s pěstiteli tabáku a dalšími dodavateli při prosazování vysokých standardů v oblasti etiky, ekologie a pracovních podmínek v rámci celého našeho dodavatelského řetězce.

max
large
medium
small
mobile